Michael Burgess

Michael Burgess

TEXAS' 26th DISTRICT

Follow Michael Burgess on TwitterFollow Michael Burgess on Facebook_pageFollow Michael Burgess on InstagramFollow Michael Burgess on Youtube

There is no news available for this member

Loading legislation ... one moment please
Loading votes ... one moment please

Rep. Burgess on being Pro-life

2022-01-21 21:20:13


January 20, 2022: Rep. Burgess joins Mornings with Maria

2022-01-20 15:45:42


January 19, 2022: Dr. Burgess delivers opening remarks during Rules Subcommittee hearing

2022-01-19 17:16:59


January 12, 2021: Floor Remarks on "Election Reform" Trojan Horse

2022-01-13 03:11:15


January 11, 2021: Rep. Burgess joins John Bachman Now - Newsmax

2022-01-11 21:57:31


January 4, 2022: Rep. Burgess joins Newsmax Wake Up America

2022-01-04 22:35:07


2021 Year End Report

2021-12-31 20:46:43


December 14, 2021: Opening Remarks - managing Rule Debate - Debt Ceiling

2021-12-15 02:22:43


Floor Statement on the Previous Question to H.R. 5665December 14, 2021.

2021-12-14 18:54:26


December 9, 2021: Floor Speech on Amendment to H.R. 5314

2021-12-09 19:30:15


Floor Speech on December 7, 2021

2021-12-08 16:07:48


November 11, 2021: Rep. Burgess joins Mornings with Maria

2021-11-15 18:09:12


November 15, 2021: Fighting and Leading Address

2021-11-10 18:07:07


November 22, 2021: Thanksgiving Address

2021-11-10 17:58:18


November 11, 2021: Veterans Day Address

2021-11-10 17:45:30


November 5, 2021: Opening Remarks for Rule Debate on Build Back Better

2021-11-06 00:41:32


October 20, 2021: Rep. Burgess joins the Evening Edit

2021-10-20 18:20:04


October 15, 2021: Rep. Burgess joins Grant Stinchfield

2021-10-20 13:05:55


October 12, 2021: Representative Burgess speaks on the House floor about debt limit.

2021-10-12 21:36:05


October 12, 2021: Rep. Burgess joins Mornings with Maria

2021-10-12 11:55:54


Contact Information

2161 Rayburn HOB
Washington, DC 20515
Phone 202-225-7772
Fax 202-225-2919
burgess.house.gov

Committee Assignments

Budget

Energy and Commerce

Rules

After spending nearly three decades practicing medicine in North Texas I have served the constituents of the 26th District since 2003 in the United States House of Representatives.

I currently serve on the prestigious House Energy and Commerce Committee as the Republican Leader of the House Energy and Commerce Subcommittee on Health, and also sit on the Subcommittee on Oversight and Investigations and the Subcommittee on Consumer Protection and Commerce. In addition, I am a member of the powerful House Rules Committee.

As of the 115th Congress, I am the most senior medical doctor, on both sides of the aisle, serving in the House of Representatives. Because of my medical background, I have been a strong advocate for health care legislation aimed at reducing health care costs, improving choices, reforming liability laws to put the needs of patients first, and ensuring there are enough doctors in the public and private sector to care for America’s patients and veterans. I have voted to repeal the Affordable Care Act over 50 times, and have played an important role in bipartisan efforts to reform the Food and Drug Administration.

Ever since I came to Congress, I have made repealing Medicare’s Standard Growth Rate (SGR) formula a top priority. At the beginning of the 114th Congress, over ninety percent of both chambers of Congress supported the formula’s repeal and it was signed into law. As one of the largest entitlement reforms in the past few decades, this landmark policy will ensure greater access and quality for seniors, more stable reimbursements for providers, and a more fiscally solvent Medicare system as a whole.

As a member of Congress representing one of the fastest-growing areas of the country, transportation is also a top priority. In 2005, I successfully amended the Highway Bill to include development credits, design-build, and environmental streamlining. During my time on Capitol Hill, I have worked to build, maintain, and improve the safety of our roads, bridges, air service, and transit in the North Texas region.

As a fiscal conservative, I believe Americans deserve a federal government that is more efficient, more effective, less costly, and always transparent. I am a proponent of a flat tax and have introduced a flat tax bill every term I have served in Congress. I follow a strict adherence to the Constitution and oppose unnecessary expansion of the federal government’s control over the personal freedoms of Americans. Instead, I believe in giving people more control over their lives and their money. I am committed to reducing illegal immigration into our country and have taken action to ensure our borders are secure and our immigration laws are enforced. I strongly oppose any proposal to grant amnesty to illegal immigrants.

During my time on Capitol Hill, I have earned a reputation as a problem-solver who seeks sensible solutions to the challenges Americans face and have received several awards including the Guardian of Small Business award by the National Federation of Independent Business (NFIB); the Spirit of Enterprise award by the U.S. Chamber of Commerce; and the Taxpayer Hero award from the Council for Citizens Against Government Waste; among others. In 2013, I was named to Modern Healthcare’s 50 Most Influential Physician Executives and Leaders.

Today, I represent the majority of Denton County and parts of Tarrant County. I was raised in Denton, and attended The Selwyn School, graduating in 1968 as valedictorian. In addition, I graduated with both an undergraduate and a master’s degree from North Texas State University, now the University of North Texas.

I received my M.D. from the University of Texas Medical School in Houston, and completed my residency programs at Parkland Hospital in Dallas. I also received a master’s degree in Medical Management from the University of Texas at Dallas, and in May 2009 was awarded an honorary Doctorate of Public Service from the University of North Texas Health Sciences Center.

My wife, Laura, and I have been married for more than 40 years. We have three children and two grandsons.


Serving With

Image of: Louie Gohmert

Louie Gohmert

TEXAS' 1st DISTRICT

Image of: Dan Crenshaw

Dan Crenshaw

TEXAS' 2nd DISTRICT

Image of: Van Taylor

Van Taylor

TEXAS' 3rd DISTRICT

Image of: Pat Fallon

Pat Fallon

TEXAS' 4th DISTRICT

Image of: Lance Gooden

Lance Gooden

TEXAS' 5th DISTRICT

Image of: Jake Ellzey

Jake Ellzey

TEXAS' 6th DISTRICT

Image of: Kevin Brady

Kevin Brady

TEXAS' 8th DISTRICT

Image of: Michael McCaul

Michael McCaul

TEXAS' 10th DISTRICT

Image of: August Pfluger

August Pfluger

TEXAS' 11th DISTRICT

Image of: Kay Granger

Kay Granger

TEXAS' 12th DISTRICT

Image of: Ronny Jackson

Ronny Jackson

TEXAS' 13th DISTRICT

Image of: Randy Weber

Randy Weber

TEXAS' 14th DISTRICT

Image of: Pete Sessions

Pete Sessions

TEXAS' 17th DISTRICT

Image of: Jodey Arrington

Jodey Arrington

TEXAS' 19th DISTRICT

Image of: Chip Roy

Chip Roy

TEXAS' 21st DISTRICT

Image of: Troy Nehls

Troy Nehls

TEXAS' 22nd DISTRICT

Image of: Tony Gonzales

Tony Gonzales

TEXAS' 23rd DISTRICT

Image of: Beth Van Duyne

Beth Van Duyne

TEXAS' 24th DISTRICT

Image of: Roger Williams

Roger Williams

TEXAS' 25th DISTRICT

Image of: Michael Cloud

Michael Cloud

TEXAS' 27th DISTRICT

Image of: John Carter

John Carter

TEXAS' 31st DISTRICT

Image of: Brian Babin

Brian Babin

TEXAS' 36th DISTRICT

Recent Videos