Doug Lamborn

Doug Lamborn


There is no news available for this member

Loading legislation ... one moment please
Loading votes ... one moment please

12/1/15 Moment of Silence to Honor Victims of Colorado Springs Shooting

2015-12-01 21:19:13

11/18/15 House Armed Services Committee Hearing

2015-11-18 21:29:33

11/18/15 House Veterans Affairs Committee Hearing on Community Care

2015-11-18 17:30:48

Keynote Address to the Association of Defense Communities Rocky Mountain Regional Summit

2015-11-17 20:21:11

11/2/15 House Veterans Affairs Committee on Alleged Misuse of Relocation Program and Incentives.

2015-11-03 17:50:55

10/22/15 Floor Speech on the NDAA Veto

2015-10-23 14:27:09

10/20/15 Speaking at the Rules Committee on Critical Minerals legislation

2015-10-21 14:34:21

10/7/15 House Veterans Affairs Committee Southern Colorado Cemetery Update

2015-10-07 15:27:45

9/30/15 Floor Speech in Support of Denver VA Hospital Construction

2015-09-30 17:08:35

9/24/15 Floor Speech on Military Suicide Prevention

2015-09-29 16:42:24

9/18/15 Floor Speech on the Defund Planned Parenthood Act of 2015

2015-09-18 17:40:09

9/17/15 EPA Animas River Spill Natural Resources Hearing

2015-09-21 16:10:18

9/16/15 Floor Speech on Public Recreation

2015-09-17 16:27:18

Voting NO on the Iran Nuclear Deal

2015-09-11 16:48:10

9/10/15 Floor Speech on the Iran Nuclear Deal

2015-09-11 14:48:43

7/29/15 VA Accountability Act Floor Speech

2015-07-30 14:07:34

7/15/15 House Veterans Affairs Committee Hearing

2015-07-15 18:17:22

Reaction to Fort Carson Troop Reductions

2015-07-09 15:38:48

7/8/15 Energy and Mineral Resources Subcommittee

2015-07-08 19:28:17

6/26/15 Strategic Forces Subcommittee

2015-07-06 19:53:19

Contact Information

2402 Rayburn HOB
Washington, DC 20515
Phone 202-225-4422
Fax 202-226-2638

Representative Doug Lamborn was first elected to represent Colorado’s 5th district in 2006. Lamborn serves as Chairman of the Committee on Energy and Mineral Resources of the House Committee on Natural Resources.  Additionally, Representative Lamborn serves on the House Armed Services Committee and House Veterans’ Affairs Committee.

Throughout his career in public service, Representative Lamborn has been a leader on pro-family and small business issues, a strong advocate for our men and women defending our nation in the military, and a supporter of lower taxes, immigration reform, less government spending, and protection of the Second Amendment.

Many of his principles and ideals coincide with the Republican Study Committee(RSC), the caucus of House conservatives, of which Representative Lamborn is pleased to be a member.  With over 100 House Republicans, the RSC is dedicated to a limited and Constitutional role for the federal government, a strong national defense, the protection of individual and property rights, and the preservation of traditional family values.

Congressman Lamborn has been named the Most Conservative Member of Congress by the National Journal in 2009, 2010, and 2011.

Prior to Representative Lamborn’s election to the U.S. House, he served in the Colorado state legislature in the House and Senate from 1995 through 2006. Representative Lamborn received both his bachelor’s degree in journalism and his law degree from the University of Kansas, where he attended as a National Merit Scholar. He has been an attorney in private general practice in Colorado Springs for 20 years, emphasizing business and real estate.

Representative Lamborn is married to Jeanie, his wife of 36 years. Together they have raised five children, including one daughter and four sons.

Serving With

Scott Tipton


Ken Buck


Mike Coffman


Recent Videos